Pokémon-Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Cea mai mare comunitate de fani Pokémon
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Regulile principale! Cititi inainte sa postati!

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
DragonH93
National Trainer
National Trainer
DragonH93


Mesaje : 70
Data de inscriere : 07/09/2010
Varsta : 30
Localizare : Craiova

Regulile principale! Cititi inainte sa postati! Empty
MesajSubiect: Regulile principale! Cititi inainte sa postati!   Regulile principale! Cititi inainte sa postati! EmptyMier Sept 08, 2010 5:22 pm

REGULI PENTRU POSTARE!

OBSERVATIE: aceast forum este dedicat jocului Pokemon Platinum. (In special daca aveti un Nintendo DS cu jocul mentionat)


Inainte sa incepeti cu cereri pentru schimb sau pentru lupte, trebuie sa aveti in vedere urmatoarele reguli:
OBSERVATIE: regulile se aplica pentru toate jocurile principale. ( pokemon D/P/Pl SS/HG)

1.Orice pokemon pe care il vreti, il postati in acest forum cu acest cuvant intre paranteze la titlu: [Caut] . Apoi adaugati o descriere.
Exemplu de titlu: [Caut] Pikachu lvl 50+
Exemplu de descriere: As dori un Pikachu de lvl 50+

OBSERVATIE: aceasta metoda se aplica si pentru cei ce vor o lupta.
Exemplu de titlu: [Caut] Lupta rapida
Exemplu de descriere: As vrea sa fac o lupta rapida cu 6 pokemoni.

2.Orice pokemon pe care vreti sa il oferiti un pokemon sau lucru(vreti sa dati la schimb pentru un anumit pokemon, sau vreti sa va scapati de el cat mai repede sau de un anumit lucru) va trebui sa aiba acest cuvant in fata: [Ofer]
Exemplu de titlu: [Ofer] Pikachu lvl 100 sau [Ofer] Thunder Stone

3. Daca aveti o echipa de pokemoni si vreti ca alti jucatori sa va spuna pareri despre ea,sau vreti sa va imbunatatiti echipa, postati in fata titlului: [Pareri Echipa]
Exemplu: [Pareri Echipa] pentru liga pokemon.
Exemplu de descriere: Am aceasta echipa: Empoleon lvl 50, Roserade lvl 45, Staraptor lvl 48, Espeon lvl 44, Camerupt lvl 50, si

4. Nu deschideti mai multe topic-uri despre acelasi lucru. Unul este indeajuns.

5. Nu postati lucruri inafara problemei.

6. Evitati sa postati de 2 ori consecutiv in acelasi Thread.
OBSERVATIE: daca ati postat o oferta, o cerere de lupta sau cerere de schimb, iar nimeni nu va raspuns, puteti sa mai postati inca o data, in topic-ul postat, pentru a fi la vedere (asta NUMAI intr-un termen de 3 zile)

Exemplu: [Caut] Raichu natura Modest
apoi dupa 3 zile, postati in topicul creat ''cineva?'' sau ''bump''

OBSERVATIE: daca nu puteti sa treceti de un anumit eveniment din joc, nu trebuie postat nimic in fata titlului. Puteti pur si simplu sa scrieti la titlu: ''Nu pot ajunge la Giratina'' sau alte probleme pe care le aveti




INTREBARI FRECVENTE

1. De ce trebuie sa postam in felul acesta?
Ei bine, e mai usor de diferentiat o oferta sau o anumita cerere de alte cereri/oferte asemanatoare. Adica :
Daca tu posteaza ceva de genu ''Pichu''. Oamenii nu vor sti daca tu vrei sa oferi un Pichu sau vrei sa ceri un Pichu. De aceea e mai usor cu acele cuvinte in paranteza din fata titlului.

2.Un jucator care are Diamond, poate face schimb/lupta cu cineva care are Soul Silver?
Dap, se poate.

3. (continuare al intrebarea 2)...Atunci de ce sunt 3 forumuri diferite cand putem posta lupte/schimburi intr-un singur loc?
Raspuns: Organizare. Este aiurea sa faci un forum universal pentru schimburi, lupte si ponturi pentru a trece de un anumit eveniment.

4. ATUNCI DE CE NU AI FACUT 3 FORUMURI PENTRU SECTIA DE AJUTOR SI unul pentru schimburi/lupte?
Ei bine, m-am gandit si la asta, insa dupa o vereme, forumul de lupte/schimburi va avea o goraza de oferte/cereri, iar multi jucatorii ce nu primesc un raspuns ,din cauza ca au topic-ul deshis mult prea jos, vor fi nevoiti sa faca ''bump-uri'' la topicul lor pentru a fi vizualizat mai des.
Asa puteti posta ce pokemoni vreti sau oferiti la sectia de jocuri de unde provine acel pokemon (astfel va ramane mult mai usor in centrul atentiei).


5. Bine. Am inteles. Acuma, cum ma pot conecta cu cineva?

Sa o luam cu lucrurile necesare:
1. Jocul (logic Smile)
2. Internet Wierless (de obicei transmis prin router cu functiune wierless. In general, internet wierless mai poate fi gasit si prin ''hotspots'' cum ar fi McDonalds sau KFC)
3.item-ul in joc numit ''Pal Pad''

Acuma, cum sa te conectezi cu cineva? In primul rand, jocurile pe DS au un tip mai ''privat'' pentru legatura cu un jucator. Nu te poti lupta cu un strain! O sa dau un exemplu cum sa te conectezi:

-Ash din Bucuresti, dupa ce a vorbit pe YM cu Brock din Constanta, vor sa faca un schimb. Ash isi deschide jocul, se uita in Pal Pad. De acolo da la [player]'s Code (am zis [player] deoarece este scris numele din joc) ii spune lu Brock codul. Brock face la fel.
-Acum Ash se duc la un Pokecenter. De acolo se duce pe scarile rulante care duc in subsol. Apoi, Ash vorbesc cu sora Joy de acolo. Joy il va duce pe Ash in zona ''online''. Daca si Brock a facut la fel (sa se duca in zona online), iar cei 2 sunt inregistrati fiecare in Pal Pad, atunci Ash il va vedea pe Brock activ. De aici Ash/Brock poate trimite invitatie de lupta/schimb.

EDIT: mai intai va trebuii sa va configurati DS-ul astfel incat sa se poata conecta la router/hotspots. Pentu asta trebuie:
-Dupa ce ati aprins jocul si ati dat start, duceti-va jos la ''Nintendo WFC Settings''. De aici cred ca va descurcati Very Happy

OBSERVATIE: daca reteaua de internet wierless are un cod de securitate, acesta trebuie sa fie de tip WEP si nu alte tipuri, deoarece DS-ul nu se va putea conecta!


Daca aveti nelamurire, dati-mi un PM sau contactati-ma pe YM: Dragoon_age@yahoo.com


PENTRU CEI CU EMULATOARE

Nu puteti juca online. Insa puteti posta in acest forum daca aveti vreo nelamurire lagata de joc.

Linkuri utile (ca sa nu ma mai repet cu Thread-uri degeaba. Am postat in sectiunea D/P tot ce se putea)

Clasele pokemoniilor: https://pokemon-romania.catsboard.com/pokemon-diamond-pearl-f19/clasele-pokemoniilor-t293.htm

Despre punctele Iv si Ev : https://pokemon-romania.catsboard.com/pokemon-diamond-pearl-f19/despre-punctele-ev-si-iv-t295.htm#13103


Ultima editare efectuata de catre DragonH93 in Mier Sept 08, 2010 10:14 pm, editata de 3 ori
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Regulile principale! Cititi inainte sa postati! Empty
MesajSubiect: Re: Regulile principale! Cititi inainte sa postati!   Regulile principale! Cititi inainte sa postati! EmptyMier Sept 08, 2010 5:58 pm

NU poate face lupta doar daca sunt ff aproape... despre schimb se poate cu GTS...
Sus In jos
DragonH93
National Trainer
National Trainer
DragonH93


Mesaje : 70
Data de inscriere : 07/09/2010
Varsta : 30
Localizare : Craiova

Regulile principale! Cititi inainte sa postati! Empty
MesajSubiect: Re: Regulile principale! Cititi inainte sa postati!   Regulile principale! Cititi inainte sa postati! EmptyMier Sept 08, 2010 6:18 pm

Citat :
NU poate face lupta doar daca sunt ff aproape...

Te referi poate la luptele din Union Room. Daca te duci sus la PokeCenter, acolo se afla Union Room unde poti face schimb cu alti prieteni de langa tine.

Eu ma refeream la luptele Wifi...

Citat :
despre schimb se poate cu GTS...

Nu poti face tot Pokedexul numai cu GTS-ul. Cand oferi un pokemon si ceri un alt pokemon in schimb, ti se va da o lista in care alegi din pokemonii cel putin vazuti sau prinsi. (Nu poti cere un Celebi daca nu l-ai vazut cel putin in pokedex)
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Regulile principale! Cititi inainte sa postati! Empty
MesajSubiect: Re: Regulile principale! Cititi inainte sa postati!   Regulile principale! Cititi inainte sa postati! EmptyMier Sept 08, 2010 6:31 pm

Pai nu poti cu GTS... Poti cu Pal Park!
Si da la alea ma refeream la pokecenter.
Sus In jos
DragonH93
National Trainer
National Trainer
DragonH93


Mesaje : 70
Data de inscriere : 07/09/2010
Varsta : 30
Localizare : Craiova

Regulile principale! Cititi inainte sa postati! Empty
MesajSubiect: Re: Regulile principale! Cititi inainte sa postati!   Regulile principale! Cititi inainte sa postati! EmptyMier Sept 08, 2010 6:37 pm

Citat :
Pai nu poti cu GTS... Poti cu Pal Park!

Nu toata lumea are versiuniile R/S/E Lg/Fr. Eu m-am folosit de schimburile Wifi pe forumul Neoseeker pentru a imi completa pokedexul la maxim, iar de Pal Park mai putin. Si in plus, daca vrei un anumit pokemon la un anumit lvl sau cu o anumita natura? Poti sa il ceri aici pentru a-l avea mai repede.
Sus In jos
myname
Newbie Trainer
Newbie Trainer



Mesaje : 1
Data de inscriere : 06/07/2011

Regulile principale! Cititi inainte sa postati! Empty
MesajSubiect: Re: Regulile principale! Cititi inainte sa postati!   Regulile principale! Cititi inainte sa postati! EmptyMier Iul 20, 2011 3:28 pm

ciudat site
Sus In jos
Continut sponsorizat





Regulile principale! Cititi inainte sa postati! Empty
MesajSubiect: Re: Regulile principale! Cititi inainte sa postati!   Regulile principale! Cititi inainte sa postati! Empty

Sus In jos
 
Regulile principale! Cititi inainte sa postati!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Regulile principale! Cititi inainte sa postati!
» Regulile principale! Cititi inainte sa postati!
» Ziua cand mi-am luat propiul meu pokemon

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Pokémon-Romania :: Pokemon Games :: Pokemon Platinum-
Mergi direct la: